> DESTEKLER > Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık hibesi 2021 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilir. Bu iki kurumdan herhangi birine başvurmadan önce ise bazı şartları mutlaka yerine getirmek lazımdır. Söz konusu şartlar, Cumhurbaşkanlığı kararları gereğince belirlenmiş durumdadır. Resmi Gazete’nin 3 Ocak 2020 tarihli 30997. sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 sayılı kararı mevcuttur. Bu karar, devlet destekli hayvancılık kredisi almak isteyen herkesi ilgilendirir.

Devlet Destekli Hayvancılık Desteği Hangi İllere Veriliyor?

Hayvancılıkta desteklenen iller, sadece IPARD programı için belirlenmiş olan illeri kapsar. Bununla birlikte IPARD kapsamına girmeden çeşitli destekler alabilmek de mümkündür. Yani IPARD programı Türkiye’nin 42 ilinde geçerli olurken, Cumhurbaşkanlığı kararı ile üreticilere sunulan hibe yardımları tüm illerde geçerlidir.

Hayvancılık Teşvik Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Hayvancılık hibe yardımı için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, 2015 Sayılı Karar gereğince Ziraat Bankası’na ya da Tarım Kredi Kooperatifleri’ne başvuru gerçekleştirebilir. Bu kurumlar tarafından sunulan hibe kredileri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından idare edilir. Ayrıca söz konusu bakanlığa bağlı olarak hizmet veren TKDK’ya da başvuru yapmak mümkündür. TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu), Avrupa Birliği’nin başlatmış olduğu IPARD programına aracılık eder. Bu kuruma hibe başvurusu yapabilmek için bazı illerde ikamet ediyor olma şartı mevcuttur.

TKDK Desteği Kaç İlde Var?

TKDK tarafından kredi desteği sunulan iller, tarımsal faaliyetlerin Avrupa Birliği standartlarından düşük seviyede yapıldığı tespit edilmiş illerdir. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olma yolunda attığı adımlardan birisi de bu siyasi kurumla tarımsal ortaklık yapmak olmuştur. Kurumun belirlemiş olduğu destek illeri toplamda 42 adettir. Halk arasında IPARD illeri olarak bilinen söz konusu bölgelere göz atmak için lütfen buraya tıklayın.

Hayvancılık Kredisi Kimlere Verilir?

Hayvancılık, Anadolu topraklarında yüzyıllardan beri devam eden bir faaliyettir. Bu sebep ile pek çok farklı hayvancılık çeşidi ortaya çıkmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destek kapsamında olan hayvancılık faaliyetleri ise şöyledir:

  • Süt temini amaçlı sığır yetiştiriciliği
  • Kombinacılık (et temini) amaçlı sığır besiciliği
  • Damızlık düve besiciliği
  • Koyun, keçi, koç ve benzeri hayvanlar için yapılan besicilikler

Bunlar, genel olarak her türlü büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği olarak da özetlenebilir. Ayrıca daha başka türlü hayvancılık faaliyetleri için de krediler sağlanır. Bunlar, arıcılık ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğidir.

Devlet destekli hayvancılık kredisi alabilecek olanlar sadece gerçek kişilerle sınırlandırılmamıştır. İlgili mevzuatta, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel kuruluşların da kredi kullanma hakkı mevcuttur. 

2021 Devlet Destekli Hayvancılık Hibesi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Hayvancılık kredi başvurusu şartları arasında en önemli olanı, aktif olarak hayvancılığı sürdürmektir. Bununla birlikte vergi borcunun ve SGK prim borçlarının bulunmaması gibi şartlar da aranır. Devlet destekli hayvancılık hibesi için gerekli evraklar ise yalnızca Ziraat Bankası’ndan ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden öğrenilmelidir. Cumhurbaşkanlığı kararı ile yetkilendirilen kurumlar bu ikisi olduğu için, daha başka kurumların ve kişilerin bu konuda herhangi bir yönlendirmede bulunması doğru olmaz.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Ne Kadardır?

Devlet destekli hayvancılık kredisi birbirinden farklı destek tutarlarına tabidir. Bunlar peşin ücretler olmayıp, hayvancılık sektöründe yapılan kredi kullanımlarının belli bölümlerini karşılamaya yönelik tutarlardır. Yatırım kredisi ve işletme kredisi olarak iki farklı türü bulunan bu hibeler, oranlarına göre şu miktarlarda bulunur:

  Faaliyet Türü  İşletme Kredisi Destek Oranı  Yatırım Kredisi Destek Oranı
Sütçü ve Kombine Sığır Besiciliği% 50% 50
Damızlık Düve Besiciliği% 75% 75
Küçükbaş Besiciliği% 75% 75
Arıcılık% 50% 50
Kanatlı Hayvancılık% 25% 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir