Evden Çalışmak İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

Evden Çalışma İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

Evden Çalışmak İçin Kullanılabilecek Uygulamalar ; Bilgisayar teknolojilerindeki yenilikler, internetin yaygınlaşması ve uygulamaların artmasıyla birlikte ofise gitmeden yapılabilecek birçok evde iş imkanı doğdu.  Freelance, home office yada remote çalışma olarak adlandırılan bu yeni iş alanları, yeni uygulamaları da beraberinde getirdi. Toplantılar yapabileceğiniz, ortak notlar alabileceğiniz, dosyaları saklayıp iletebileceğiniz bu uygulamaları birlikte inceleyelim.

Evden Çalışmak Nedir?

Remote çalışma kavramı yani evden çalışmak ile freelance çalışma kavramları birbirlerinden farklıdır. Evden çalışma durumunda birlikte çalıştığınız kurum yada kuruluş, size gerekli altyapı olanaklarını sağlamakla yükümlüdür. Yani kullanılacak uygulamalar, gerekli doneler ve yapılacak işler gibi unsurlar belli olup, sizden sorumluluklarınızı yerine getirmeniz beklenir.

Ancak freelance iş stili ise bir kurum veya kuruluşa bağlı olmadan yapılan çalışma türüdür. Özellikle dijital dünyada yeni iş fikirleri için freelance stili çalışma uygulanır. Bununla birlikte çok uluslu şirketlerde veya son günlerde yaşandığı gibi çeşitli olağanüstü durumlarda evden çalışma stili uygulanabilmektedir.

Evden Çalışma İçin Kullanılabilecek Uygulamalar


Evden Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şirketin yada ofisin stresli ve dikkatinizi dağıtacak ortamından uzakta çalışmak sizin için daha verimli olacaktır. Sıkıldığınız zamanlarda yapacağınız küçük kaçamaklar için kimseden izin almak zorunda değilsiniz. Bu durumun verdiği motivasyon ile işinize daha fazla zaman harcamak isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra fazla rahatlıkla birlikte rehavete kapılabilir, yapmanız gereken işleri aksatabilirsiniz. Dijital ortamda yaşanacak aksaklıklar da sizi rahatsız edebilir. İş arkadaşlarınızla kuracağınız iletişim, yüz yüze olmayacağından dolayı bazı yanlış anlaşılmalar olabilir. Dolayısıyla motivasyonunuz bozulabilir. Ancak doğru uygulamaları ve programları kullanarak bu tür istenmeyen durumlardan kaçınabilirsiniz.

Evden Çalışmak İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

Evden Çalışmak İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

Evden çalışabilmek için tasarlanan ve işinizi kolaylaştıracak yüzlerce uygulama mevcut. Bu uygulamalar şirketler ve personeller için tasarlandığından dolayı çoklu kullanıma da uygun. Peki nedir bu uygulamalar?

Microsoft Teams

Adında anlaşılabileceği üzere Microsoft’un Office 365’te kurduğu kişilerin iletişimini çoklu medya özelliğiyle sağlayabildiği bir çalışma alanıdır. Çalışma ekiplerinin işini kolaylaştırmak için hazırlanan ofis programları uygulama içerisinde birçok özellik bulunmaktadır. Ekiplerin birbirleri ile sesli ve görüntülü olarak görüşme yapıyor olabilmesinin yanında, belge, doküman veya notları da aynı zamanda görüntülenebiliyor. Tam anlamıyla dijital bir toplantı havası veriyor. Bu özelliklerinin yanı sıra gizlilik ve güvenlik gibi önemli unsurları sağlamak için birçok sözleşmeyi kullanıcılarına sunuyor.

Trello

Trello kısaca proje yönetimi uygulaması diyebiliriz. Yapmanız gereken işleri, yaptığınız işleri veya hedeflerinizi tek bir ekran üzerinden size hatırlatmak için tasarlanan uygulamadır. Trello, bireysel listelerinizin yanı sıra oluşturduğunuz ekip için de listeler yapmanıza olanak sağlıyor. Uygulama içerisinde görev dağılımı yapabilir, aynı zamanda görevlerle ilgili tarihler atayarak hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. Üstelik bu uygulamayı sadece evden çalışmak için değil, günlük hayatınızı, tatil planınızı veya özel günlerinizi planlamak için de kullanabilirsiniz.

Slack

Bu uygulama, yapılacak projeler için atanacak ekiplere farklı gruplar oluşturmak için tasarlanmıştır. Tabii ki sadece bu özelliği sunmuyor. Temeli gruplar oluşturup ekipler arasındaki iletişimi sağlamak olsa da kod incelemeleri, bütçe onaylamaları, çekler, veriler, raporlar gibi dokümanlar tek bir ekran üzerinden görüntülenebilir. Aynı zamanda bu ekrana oluşturulan bütün gruplar ulaşabilir. Farklı uygulamalar üzerinden oluşturulan belgeler ve dokümanları da sürükleyerek uygulama ekranına bıraktığınız takdirde ekibinizle anında paylaşabilirsiniz.

Skype Kurumsal

Skype, çevrimiçi mesajlaşma, görüntülü ve sesli olarak konuşma platformudur. Bunun yanı sıra evden çalışma ve uzaktan çalışma için Skype Kurumsal uygulamasını da kullanıcılarına sunmaktadır. Skype Kurumsal ile anlık toplantı, konferans gibi toplu görüşmeler ve aramalar yapabilir, aynı zamanda sunumlarınızda çevrim içi olarak ekiplerle ve gruplarla paylaşabilirsiniz.

Uygulamaların devam >

Google Drive

Google tarafından oluşturulan Google Drive, dokümanlarınızı saklamak için kullanabileceğiniz ve bulut mantığıyla çalışan bir uygulamadır. Telefonunuzla senkronize edebileceğiniz gibi dokümanları diğer kullanıcılarla paylaşma özelliği de sunmaktadır.

Uygulama diğer Google araçları ile senkronize çalışabildiği için slayt, e-tablo, doküman oluşturabilir veya diğer araçlardan yararlanabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız kişilere belgeyi düzenleme yetkisi verebilirsiniz. İş dünyasında özellikle kullanılan Excel programını, nitelikli bir biçimde öğrenmek için ileri Excel eğitimi sizin için faydalı olacaktır.

Realtime Board

Kişisel veya ekibinizle kullanabileceğiniz bu uygulama size sanal tahta özelliği sunmaktadır. Mobil ve masaüstü olarak kullanabileceğiniz bu uygulamada, not alabilirsiniz. Aldığınız notu metin olarak veya post-it olarak paylaşabilir ve fotoğraf paylaşımı da yapabilirsiniz. Aynı zamanda notlarınıza hatırlatıcı ekleyerek ekibinizle birlikte yapılacak işleri zamanında bitirebilirsiniz.

Facebook WorkPlace

WorkPlace, sosyal ağ sitesi olan Facebook tarafından tasarlanan bir network ağı. Bu uygulama içerisinde Facebook’a ait olan haber akışı, canlı yayın, ve çoklu medya paylaşımı gibi özellikleri bulunmaktadır. Birlikte oluşturulan ağ içerisinde sadece kurumun çalışanları bulunuyor. Diğer uygulamaların birleşimi gibi olan WorkPlace, çalışanların iletişimi kolaylıkla sağlayabilir. Herkes tarafından bilindiği için çalışanlara kullanım için eğitim vermeyi de gerektirmiyor.

CamScanner

Belge taratma uygulaması olan CamScanner, aynı zamanda taratılan belgeleri bölümlendirerek saklanmasına ve paylaşılmasına olanak tanıyor. Paylaşılan belge ekip üyeleri tarafından ortak olarak görüntülenebilmekte ve düzenlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir