> İŞ FİKİRLERİ > Freelancer Olmak – Freelancer Olarak Para Kazanma

Freelancer Olmak – Freelancer Olarak Para Kazanma

Freelancer Olmak – Freelancer Olarak Para Kazanma

Freelancer olmak günümüzün en merak edilen konularından birisidir. Bu yazımızda size nasıl freelancer olunur onu anlatacağız.

Freelancer olmak özellikle son 2 yıldır oldukça popülerliğini arttırdı. Uzun yıllardır yurtdışında popüler olan bu çalışma şekli Türkiye’de henüz yeni popülerliğini kazanmış durumdadır. Bunun sebebi başlıca sebebi ise içerisinde bulunduğumuz yaşam koşulları. Korona virüs döneminde evde çok fazla vakit geçirmekteyiz. Bundan dolayı çoğu kişi bu vakti nakde çevirmek için çeşitli yollar aramaktadır. Tam bu esnada karşımıza “Freelancer” kavramı çıkmakta. Peki bu freelancer ne demek?

Freelancer Nedir?

Freelance, kısaca proje bazlı çalışma şeklinin İngilizce halidir. Freelancer ise bu eylemi gerçekleştiren kişiye, yani proje bazlı çalışan kişiye denir. Tam zamanlı çalışmaya “full-time” yarı zamanlı çalışmaya “part-time” denildiği gibi proje bazlı çalışmaya da “freelance” denmektedir.

Freelance çalışma türünde belirli bir maaş bulunmamaktadır. Anlaştığınız kişi ile yapılan iş başına para kazanırsınız. Aslında bu sadece evde yapılabilecek bir şey değildir. Fakat günümüzde en çok evden freelance olarak çalışma benimsenmiş durumda.

Nasıl Freelancer Olunur?

Frelancer olmak için en azından bir uzmanlık alanınızın olması yeterlidir. Bir işi gerçekten iyi bir şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız o iş üzerinden yürüyebilirsiniz. Bu alanda tek dikkat etmeniz gerek şey hedef kitlenize ulaşabilmeniz. Eğer bilgisayar üzerinde bir yetkinliğiniz var ise (programla, tasarım, editörlük vs.) müşterilerinize internet üzerinden ulaşmayı hedefleyebilirsiniz. Eğer daha çok reel bir şeye yetkinliğiniz var ise (boya yapmak, tamirat-tadilat vs.) bulunduğunuz konumda fiziksel reklam vererek müşterilerinize ulaşmaya çalışabilirsiniz. Bu yazımızda size internet üzerinden freelance iş bulma taktiklerini anlatacağız.

Freelance İş Bulma

Freelancer teriminin bilinirliğiyle beraber internet üzerinden iş bulma imkanları da artmakta. Freelancer siteleri, çeşitli forum siteleri ve sosyal medya aracılığı ile artık çok rahat freelance iş bulabilirsiniz. İşte freelance iş bulabileceğiniz bazı yerler…

1-) Bionluk

Nasıl Freelancer Olunur?
Freelancer Olarak Para Kazanma

Bionluk, yeri bir giriş olmakla beraber Türkiye’nin en çok bilinen freelancer web sitesidir. Bu site iş verenler ile freelancerları bir araya getirerek güvenli ticaret gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır. Bionluk bünyesinde birçok farklı alanda hizmet verebilirsiniz. Ayrıca bu platform sayesinde önce ödeme alır, sonra iş yaparsınız. Ödemeniz bir havuzda bekletilir ve ticaretiniz başarılı bir şekilde bittikten sonra ücretiniz tarafınıza gönderilir.

2-) Freelancer

freelancer nasıl olunur?
Freelancer Olarak Para Kazanma

Freelancer da Bionluk mantığıyla aynıdır. Fakat Freelancer dünyaya hizmet vermektedir. Eğer siz de global çapta freelance hizmet vermek istiyorsanız freelancer.com sizin için harika bir seçim olacaktır.

3-) R10

r10.net webmaster forumu
Freelancer Olarak Para Kazanma

R10, bir webmaster forumudur. Fakat içerisinde birçok alanda ticaret yapmak mümkündür. Türkiye’nin en büyük webmaster forumu olan R10’a direkt üye olamazsınız. Bunun için ya bir davetiyeniz olmalı ya da başvurarak üye olabilirsiniz. Davetiyeler üyelere belli zaman aralıklarıyla verilmektedir.

4-) WM Aracı

wm aracı
Freelancer Olarak Para Kazanma

WM Aracı da bir webmaster forumudur. R10’a göre daha az aktif olmakla beraber burada da freelance olarak çalışma imkanı bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken siteye üye olup konu açmak. Üstelik buraya üye olurken bir davetiye gereksinimi bulunmamaktadır.

5-) Sosyal Medya

sosyal medya fenomeni nasıl olunur?
Freelancer Olarak Para Kazanma

Çeşitli sosyal mecralar üzerinden vermiş olduğunuz hizmeti insanlara duyurup iş alabilirsiniz. Günümüzde bu işi yapabileceğiniz en iyi sosyal mecralar ise Instagram ve Facebook’dur.

Eğer sermayesiz iş fikirleri arıyorsanız buraya tıklayarak sermayesiz iş fikirleri sunduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için internet üzerinden nasıl freelance iş alabileceğinizi anlattık. Bu tarz yazıların devamı için bizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir