Kanaviçe İle Para Kazanmak – 2021 Güncel

Kanaviçe İle Para Kazanmak - 2021 Güncel

“Kanaviçe İle Para Kazanmak” konulu yazımızda kanaviçe hakkında bilmeniz gerekenleri ve nasıl gelir elde edebileceğinizi anlattık. Kanaviçe, evin bütçesine katkıda bulunmak isteyen ev hanımlar, okul harçlığını çıkarmak isteyen öğrenciler ya da bir işi olduğu halde ek gelir isteyenler için iş imkanı sağlamaktadır.

Annelerimizin çeyizlerini incelediğimiz zaman özellikle kanaviçeler dikkatimizi çekmektedir. Seccade, yatak örtüsü takımları (yastık, çarşaf, yatak örtüsü), süs eşyaları gibi birçok parçada bu teknik kullanılmıştır. Geçmişten günümüze kadar ne kadar süregelse de 2021 modasında en popüler zamanını yaşamaktadır. Tekrardan moda olan kanaviçe tekniğine ilgi giderek artmaktadır. Çeyiz geleneği devam ederken genç kızların çoğu çeyizleri için kanaviçe tekniği içeren ürünleri tercih etmektedir. Bu nedenle kanaviçe ile ek iş imkanı doğmuş bulunmaktadır.

Kanaviçe Nedir?

Kanaviçe; kendinden kare şeklinde dokulu olan özel kumaşlara ve havlulara yapılan bir el sanatıdır. Tam açıklamak gerekirse kanaviçe; özel kumaş ve havlular üzerinde yer alan karelere çarpı işareti işlemek suretiyle oluşmaktadır.

Kanaviçenin Tarihçesi

Kanaviçenin tarihi elde edilen bulgulara göre çok eskiye dayanmaktadır. Yapılan araştırmaya göre Atina’da bulunan en eski el işinin kanaviçe tekniği ile yapıldığı belirlenmiştir. Türklerin kanaviçe ile tanışması 16. yüzyılda olmuştur. Fakat 19. yüzyıla kadar seyrek görülürken 19. yüzyıldan sonra giderek yaygınlaşmıştır.

Kanaviçe İle Neler Yapılabilir?

Kanaviçe tekniği ile birçok farklı ürün yapabilirsiniz. Bu biraz da sizin kendinizi geliştirmenize ve hayal gücünüze bağlıdır. Sizler için kanaviçe ile yapılabilecek ürünleri listeledik. Bunlar;

Seccade İşleme

Geçmiş zamanlarda birçok kişinin çeyizinde mutlaka kanaviçe seccade yer alırdı. Günümüzde tekrardan gündeme gelmesiyle beraber kanaviçe seccadeye olan ilgi arttı. Bu nedenle birçok farklı desen seçeneği bulunmaktadır. Özellikle çiçek desenleri tercih edilmektedir.

Havlu İşleme

Kanaviçeye özel üretilen havluların kenar kısmında işlemek için alan bulunmaktadır. Bu alanlara istenilen desen rahatlıkla işlenebilir. Kanaviçe tekniği el havluları ve yüz havlularında olduğu gibi mutfak havlularında da sıklıkla tercih edilmektedir. İşlemede kullanılan iplerin uyumu ne kadar güzel ise kanaviçe o kadar göze hoş gelir. Bu nedenle iplerin rengi seçilirken dikkat edilmelidir.

Takı Yapımı

El işi takılara özel aparatlar bulunmaktadır. Bu aparat üzerine kanaviçe yaparken dilediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. Burada sizin yeteneğiniz ve yaratıcılığınız devreye giriyor. Kişiye özel tasarımlar her alanda olduğu gibi kanaviçe takılarda da ön plana çıkmaktadır.

Kasnak Pano Yapımı

Özel anların ölümsüzleştirildiği bu panolar oldukça revaçtadır. Gerek kendimiz için gerekse hediye için güzel bir alternatiftir. Takı yapımında olduğu gibi burada da özgünlük fark artırır. Kanaviçe tekniği ile yapılabileceğiniz pano örnekleri şöyledir;

Doğum panosu

Kasnak pano üzerine bebeğin ismi, doğduktan sonraki boyu ve kilosu, doğum tarihi ve burcu gibi bilgilerinin işlenmesiyle oluşur. Oldukça neşeli ve renkli olurlar. Çiçek desenleri, kalp deseni, çizgi film karakteri gibi ekstra eklenen desenler panoyu daha zengin gösterecektir.

Söz / Nişan / Düğün Panosu

Söz, nişan ve düğün gibi çiftlerin özel günlerinin ölümsüzleştirildiği panolardır. Özellikle kadınlar için bu özel günler fazlaca önem arz etmektedir. Bu özel günlerin tarihi ve çiftlerin isimleri gibi bilgilerin kasnak panoya işlenmesiyle oluşur. Ayrıca onlar için anlamı olan bir söz, kalp deseni yada sevdikleri herhangi bir şeyin eklenmesi panoyu daha da anlamlaştıracaktır.

Kanaviçe İçin Gerekli Malzemeler

Kanaviçenin üç ana malzemesi bulunmaktadır. Bunlar; kanaviçe için uygun kumaş (Eğer düz bir kumaşa yapacaksanız kanaviçe bezi gereklidir. ), etamin iğnesi (Bu iğnenin ucu sivri olmadığından işleme esnasında kolaylık sağlar), kanaviçeye uygun iplik (Bunun için en uygun iplik çeşidi muline nakış ipliğidir.).

Kasnak, kanaviçe için mutlaka olması gereken bir malzeme değildir. Fakat işleme esnasında kumaşı gerdirir ve size kolaylık sağlar.

Kanaviçe Satışı Nasıl Olur?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kanaviçeler ne kadar arttıysa satışını yapanların sayı da bir o kadar artmıştır. Bu nedenle rakip sayınız fazladır. Rakiplerinizden sizi ayıracak olan işinizin kalitesi ve yaratıcılığınız olacaktır.

Kanaviçe satışını yapabileceğiniz bazı yollar; sosyal medya üzerinden sayfa açarak, trendyol gibi web sitesi pazar yerlerinde mağaza açarak, el işlerinin satışının yapıldığı yerler ile anlaşma yaparak vs.

Amigurumi ile para kazanmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz

One thought on “Kanaviçe İle Para Kazanmak – 2021 Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir