Twitch İle Para Kazanma Güncel 2021

Twitch İle Para Kazanma

Twitch ile para kazanma son birkaç yıldır oldukça popüler bir duruma gelmiştir. Bu yazımızda Twitch ile nasıl para kazanılır sorusuna cevap vereceğiz.

Son yıllarda internet üzerinden para kazanmak oldukça sık duyulmaktadır. İnternet alemi sayesinde artık para kazanma kanalları oldukça fazla artış göstermiştir. Bunkanallardan birisi de Twitch’dir. Bundan dolayı Twitch, popülerliği sayesinde oldukça sık tercih edilen bir para kazanma kanalı konumundadır. İşte Twitch ile para kazanma yöntemleri;

Twitch Nedir?

Twitch’i kısa bir şekilde özetlemek gerekirse Youtube’un canlı hali diyebiliriz. Sosyal medya platformlarından en yenilerinden birisi olan Twitch, yaklaşık olarak son 5 yıldır ülkemizde revaşta olan bir platformdur. Bundan dolayı fenomenler için de yeni bir kazanç kapısı doğmuş bulunmakta. İçerisinde her alandan canlı yayın yapan yayıncı bulunmaktadır. Bunun en popüler türleri oyun kanalları, müzik kanalları ve IRL (sohbet) kanallarıdır.

Twitch İle Para Kazanma

Twitch’den Nasıl Para Kazanılır?

Elbette ilk olarak belirli bir izleyici kitlesine sahip olmanız gerekmektedir. Twitch’den para kazanmanın birkaç farklı yolları bulunmaktadır. Bunlar; izleyecilerinize göstereceğiniz reklamlar, izleyicilerin sizlere yaptığı bağışlar, abonelik ücretleri ve yayında yapacağınız sponsorlu tanıtımlar. Gelin bunları yakından tanıyalım.

Reklam Yolu İle Para Kazanma

Canlı yayın esnasında Twitch panelinizden o anki tüm izleyecilerinize reklam gösterebilirsiniz. Bu sayede bir miktar para kazanabilirsiniz. Fakat bu işlemi sürekli tekrarlamanızı önermemekteyiz. Zira bu izleyici kaybetmenize yol açabilir.

Bağış İle Para Kazanma

Canlı yayınlarda izleyicileriniz size bağış yapmak isteyeceklerdir. Aracı siteler ile bağış toplayabilir, bağış yapan kişinin mesajını ekrana yansıtabilirsiniz. Sırf canlı yayında ekranda kendi mesajlarını göstermek için bile bağış yapan izleyiciler olacaktır. Bu sayede oldukça yüksek rakamlar kazanabilirsiniz. Ne kadar çok kitleye ulaşabilirseniz o kadar çok bağış alma ihtimaliniz artar.

Abone İle Para Kazanma

Twitch üzerinde 2 farklı takip sistemi bulunmaktadır. Bunlar takip etme ve abone olmaktır. Dilediğiniz kanalı ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Fakat bir kanala ücretsiz abone olamazsınız. Aboneliğin amacı ise yayıncıyı desteklemektir. Türkiye’de son güncellenen rakamlar ile beraber abonelik ücreti 9,90 TL’dir, bu ücret aylık bir ücrettir. Abone olan kullanıcılar diğer izleyicilerden bazı ayrıcalıklara sahiptir. Chat (sohbet) alanında dikkat çeken rozetlere sahip olunabildiği gibi izleyicilere gösterilen reklamları da görmezler. Ayrıca canlı yayınınızın chat alanını sadece abonelere özel yapabilir, normal izleyicilerin sohbete yazmasına engel olabilirsiniz. Bu tarz özellikleri ile abonelik almayı daha cazip kılabilirsiniz. Bu sayede daha fazla abonelik satışı yaparak daha yüksek ücretler kazanabilirsiniz.

Yayın İçi Sponsorlu Reklam

Eğer iyi bir izlenmeye sahip olursanız yayın konseptinize uygun olan firmalar sizinle reklam için iletişime geçeceklerdir. Veya siz bu alanda hizmet veren çeşitli ajanslar ile anlaşarak ajansların sizin için reklam ayarlamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede anlaşmış olduğunuz firmanın reklamını yayın esnasında yaparak ekstra bir kazanç elde edebilirsiniz.

Elbette bu iş kağıt üzerinde olduğu gibi kolay değildir. Hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olabilmek için gerçekten eğlenebileceğiniz bir alanda yayın yapmalısınız ve bu eğlencenizi izleyicilere de aktarabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca izleyicinin sizi unutmaması için de düzenli yayın yapmaya oldukça önem vermelisiniz. Siz de hemen bir Twitch kanalı oluşturup yayın açmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Youtube ile para kazanmak için buraya tıklayarak Youtube Üzerinden Para Kazanmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için Twitch platformunu kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Bu tarz yazıların devamı için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir