Youtube Üzerinden Para Kazanmak – Güncel 2021

Youtube üzerinden para kazanmak son zamanlarda iyice popüler olmuş durumda. Günümüzün en popüler işlerinden birisi de Youtuber olmak.

Özellikle son 10 yıldır günden güne popülerliğini arttıran Youtube artık bir meslek haline de gelmiş bulunmaktadır. Gününün uzun vaktini Youtube için harcayan içerik üreticilerinin sayısı bir hayli artmıştır. Youtube için ürettiğiniz içerikler ne kadar izlenip çıkan reklamlar ile olan etkileşim artarsa geliriniz aynı düzeyde artmaktadır.

Youtube Nedir?

2006 yılında Google tarafından satın alınan Youtube, en çok tercih edilen video izleme platformudur. Herkes bu platformda özgürce içerik paylaşabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken bir kanal oluşturmak ve bu kanala video yüklemektir. Eğer kanalınız reklam göstermeye uygun ise hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak
Youtube Üzerinden Para Kazanmak

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Aslında tüm sistem reklam üzerine dayalıdır. Videolarınız izlenirken çeşitli alanlarda Google (Adsense) reklamları çıkar ve izleyicileriniz bu reklamları görüntüleyip tıklamasına göre kazancınız değişmektedir. Elbette tüm işlemler bu kadar kolay değil. İlk olarak Youtube’un belirlediği bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Peki bu şartlar nelerdir?

Youtube Para Kazanma Şartları

Dediğimiz gibi, Youtube üzerinden para kazanmak için videolarınızda reklamların olması gerekmektedir, zira tüm kazanç sistemi reklamlar üzerine kurulmuştur. Fakat kanal açıp hemen bir video yayınladığınızda maalesef videolarınızda reklam gösterimi olmamaktadır. Bunun için ilk olarak 1000 aboneye ve 4000 dakika izlenmeye sahip olmanız gerekmektedir. İçeriğiniz kalitenize göre bu şarta ulaşma süreniz değişmektedir. Eğer çok tutan bir video yapıp herkes tarafından izlenilmesini sağlayabilirseniz (ki çok zor) ilk videodan kanalınız için reklam gösterim özelliğini açabilirsiniz. Yaptığımız gözlemlere göre ortalama seviyede videolar ürettiğiniz sürece yaklaşık 10-15 video yayınladıktan sonra reklam gösterim özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Tabi video dakikalarınız ve izleyicileri videoda tutmanız çok önemlidir. Zira Youtube sizden 4000 görüntüleme değil 4000 saat izlenme saat istemektedir. Videonuza giren her kullanıcı 5 dakika boyunca videonuzu izlediğini ve o videonun 10.000 izlenmeye ulaştığınızı varsayarsak 833 saat izlenmeye ulaşmış olursunuz. Bu hesaba göre aynı şekilde 5 video yayınlamanız durumunda para kazanma özelliğiniz aktif hale gelecektir.

Kazanılan Para Nasıl Çekilir?

Youtube ve Youtube kazanç sistemi tamamen Google’a aittir. Videolarınızdan kazandığınız para Youtube bakiyenizde birikir ve her ayın 21’i ila 26’sı arasında bu bakiye Adsense hesabınıza aktarılır. Adsense hesabınızdan da belirtmiş olduğunuz banka hesabına ücretiniz yatırılır. Fakat bu alanda da Adsense’in bazı şartları bulunmaktadır.

Adsense Şartları Nedir?

Adsense bakiyeniz 20 TL’yi geçtiği zaman sizden bir banka hesabı belirtmenizi talep eder. Burada banka hesabınızı belirtebilirsiniz. Eğer 16-17 yaş altındaysanız veya banka hesabınız yoksa yakın bir tanıdığınızın banka hesap numarasını girebilirsiniz. Fakat size önerimiz imkanınız varsa bir an evvel banka hesabı açmanız olacaktır. Banka hesabınızı girdikten sonra birkaç gün içerisinde bu hesaba 0-1 TL arası bir ücret göndermektedir. Siz de size gelen ücreti Adsense hesabınızda belirtmeniz gerekmektedir. Bu, banka hesabınızı doğrulamak için yapılan bir işlemdir.

Banka hesabınız onaylandıktan sonra adresinizi onaylamanız gerekmektedir ki bu işlem uzun sürebilmektedir. Ev adresinizi belirttikten sonra size bir posta gönderilir ve sizden bu postada yer alan pini yazmanız istenir. Bu pin ortalama 4-6 hafta arasında gelmektedir. Fakat bu posta bazen gelmeyebiliyor, bu durumda toplamda 4 kere pin talebinde bulunabilirsiniz. 4. talebinizden sonra hala elinize posta geçmez ise manuel onay yapabilirsiniz. Bu durumda ev adresinizi doğrulayan bir belge iletmeniz yeterli olacaktır. Onay süreçlerinde kazancınızda olumsuz bir durum olmaz, bakiye olarak hesabınızda birikmeye devam eder.

Tüm bu onaylardan sonra eğer o ayki Adsense bakiyeniz 200 TL üzeri olduysa hesabınıza bu kazancınız yatacaktır. Tüm bu onaylar tek seferliktir ve sonraki aylar için bunlarla uğraşmanız gerekmeyecektir.

Buraya tıklayarak Sermayesiz İş Fikirleri makalemize ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için Youtube üzerinden para kazanma yöntemlerini derledik. Bu tarz yazıların devamı için bizi takipte kalın!


3 thoughts on “Youtube Üzerinden Para Kazanmak – Güncel 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir